T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ÇANKAYA - Ankara Atatürk Lisesi

Okul Kıyafeti

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Ankara Atatürk LisesiOkul Kıyafeti ve Uygulamasına Yönelik Talimatı

31-07-201831-07-201831-07-201831-07-2018

 

 

ANKARA ATATÜRK LİSESİ KIYAFET UYGULAMASINA YÖNELİK TALİMAT

ANKARA ATATÜRK LİSESİ KIYAFET UYGULAMASINA YÖNELİK TALİMAT

 

MADDE 1 – Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik esaslarına göre Ankara Atatürk Lisesi öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerine dair usûl ve esaslar düzenlenmiştir.

 

MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 4’üncü ve bu talimatın 3’üncü maddesinde yer alan sınırlamalar dışında öğrenciler; okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanmayacaktır. Ancak Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik esaslarına uygun olarak; Ankara Atatürk Lisesinde, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 3’üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenmiştir. Bu çerçevede Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri;

 

1. Öğrencilerin güvenliğini sağlamak ve Ankara Atatürk Lisesi aidiyeti artırmak maksadıyla 2017/2018 Eğitim öğretim yılından başlamak üzere  Hazırlık sınıfı ve devamındaki sınıf  öğrencilerinin belirlenen bu üniformayı giymeleri esastır.

 

Tüm öğrencilerin belirlenen okul kıyafetine uyma zorunluluğu esastır .

 

 

Kılık ve kıyafet sınırlamaları

MADDE 3 – (1) Öğrenciler;

 

a) Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamaz,

 

b) İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez,

 

c) Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez,

 

ç) Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez,

 

d) Okulda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.

 

Yaptırımlar

 

MADDE 4 – Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik ve bu doğrultuda hazırlanmış Ankara Atatürk Lisesi Kıyafet Uygulamasına Yönelik Talimat hükümlerine aykırı hareket eden öğrencilere 07/09/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 157 ve devamındaki madde  hükümleri uygulanır.

            Tüm öğrenci velileri öğrencilerini belirlenen kılık kıyafet kurallarına uygun olarak okula göndermeye ve kontrollerini gerçekleştirmeye  vazifelidir.

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 31.07.2018 - Güncelleme: 18.09.2018 09:42 - Görüntülenme: 5404
  Beğen | 17  kişi beğendi