Ankara'nın Başken Oluşunun 99. Yılı Kutlu Olsun

Ankara'nın Başken Oluşunun 99. Yılı Kutlu Olsun

14.10.2022 522

Ankara'nın Başkent Oluşunun 99. Yıl Dönümünü Kutlu Olsun

13 Ekim 2022 tarihinde okulumuz Dr.Erol Üçer Konferans Salonun da Ankara'nın başkent oluşu ile ilgili  tören yapıldı.Tören başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Törenin devamında Ankara'nın başkent oluşu ile ilgili olarak tarih öğretmenimiz Aysu Atay bir konuşma yaptı,konuşmanın ardından okulumuz eski mezunlarından Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun "Eski Ankara "isimli anısı  öğrencimiz tarafından okundu.Ankara ile ilgili kısa bir belgeselin yayımlanmasının ardından ,öğretmen ve öğrencilerimiizn hazırlamış oldukları şiir ve türkü dinletileri ile tören sona erdi.
14-10-202214-10-202214-10-202214-10-2022

Ankara'nın Başkent oluşu ;

27 Aralık 1919'da Temsil Heyeti'nin Ankara'ya gelmesi ile, bu şehir Millî Mücadele'nin karargâhı olmuştu. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Ankara'da açılmasıyla yeni Türk devletinin temelleri atıldı. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara, fiilen başkent durumuna geldi.

Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasından sonra. İtilâf Devletleri'nin askerleri İstanbul'dan çekildiler. İstanbul'un işgalden kurtulması ile yeni devletin başkentinin neresi olacağı tartışılmaya başlandı. Bazı kişiler İstanbul'un başkent yapılmasını istiyorlardı. Ancak meclisin Ankara'da açılması, buraya fiilen hükümet merkezi olma niteliği kazandırmıştı. Ayrıca Ankara, Türkiye'nin merkezinde, askerî ve coğrafî özellikleriyle başkent olabilecek konumdaydı.

Türk bağımsızlık hareketinin sembolü haline gelen Ankara'nın yeni devletin başkenti olması için İsmet Paşa ve 14 milletvekili, 9 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifinde bulundular. Kanun teklifinin gerekçesinde özetle şöyle denilmekteydi: "... Antlaşma ile Boğazlar için kabul edilen hükümler, Yeni Türkiye'nin esas varlığını, ülkenin güç kaynaklarının gelişmesini, Anadolu'nun merkezinde kurmak lüzumunu göstermektedir. Ülkenin güvenliği Ankara'nın coğrafi ve stratejik durumu bunu gerektirmektedir."   Ankara  13 Ekim 1923'de Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile  Türkiye'nin başkenti olarak kabul edildi. 20 Nisan 1924'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce benimsenen Anayasa'nın 2. maddesinde Türkiye devletinin başkentinin Ankara olduğu belirtildi.

Ankara'mızın Başkent oluşunu birkez daha coşkuyla kutluyoruz. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, istiklal harbimizin tüm kahramanlarını rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Ruhları şad mekanları cennet olsun.

Bu törenin hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.